Norime pasidalinti pagrindiniais klausimais ir atsakymais apie sniego užtvaras, į kuriuos atsakė profesionalus aukštalipys Antanas.
-Su sniego gausa, žiemos malonumais ateina ir tam tikri rūpesčiai. Kokių mums rūpesčių, kaip turto turėtojams, gali pridaryti sniegas?
-Slenkant sniegui nuo stogo dažnai galima apgadinti automobilius, pačią stogo dangą, lietaus nutekėjimo sistemą, aplaužyti medžius, krūmus, net sužaloti žmogų.
Praeitais metais gausiai iškritęs sniegas iš tiesų pridarė nemažai žalos, tad aukštalipys Antanas sako, kad ši žiema yra tarsi priminimas visiems gyventojams, kad stogo apsauga pasirūpinti yra būtina, kadangi gausaus ir šlapio sniego neatlaiko ne tik medžiai, bet ir pastatų konstrukcijos. Pašnekovas pastebi, kad šiuo metu populiariausios yra 2 sniego gaudyklės – skardinės bei metalinės.
-Kadangi stogų yra įvairių, tai kaip mums atrasti tinkamą sprendimą? Ar jie yra universalūs?
-Gamintojai bando prisitaikyti prie to. Pavyzdžiui, lankstinys iš skardos dažniausiai yra naudojamas pigesniems stogams, tokiems kaip čerpės imitacija arba šiferis. Jie yra tvirtinami kiaurai per dangą ir bent jau vienas kraštas į grebėstą. Tai nėra labai tvirtas gaminys. Jeigu renkamės sniego gaudykles iš metalo, tai jos yra pritaikomos esamai dangai, kurią pasirinko užsakovas. Laikiklis nr.1 (1 nuotrauka) yra pritaikytas čerpės imitacijos skardinei dangai, yra 2 tvirtinimo taškai ir jie abu tvirtinasi į grebėstą. Montuojasi su tarpinėmis, kad nebūtų vandens pratekėjimo ir yra gana tvirtas, lyginant su skarda. Laikiklis nr.2 (2 nuotrauka) yra lankstomas skalūno stogams, nes yra plokščias su 2 tvirtinimo taškais.
-Bet principas išlieka tas pats, tik mes naudojame skirtingus laikiklius?
-Laikikliai yra pritaikyti kiekvienai dangai skirtingai, kad nebūtų deformacijų.
https://skardossprendimai.lt/produktai/stogo-saugos-elementai/
-Kokių dar tvirtinimo būdų yra?
-Šis laikiklis yra valcuotai arba klasikinei skardai (1 nuotrauka), tvirtinasi be jokio gręžimo, tiesiog prispaudimo principu ir labai tvirtai laikosi. Paskutinis laikiklis (2 nuotrauka) skirtas čerpiniam stogui, bet reikia nusimatyti, kad prieš renkantis čerpinį stogą, reikės papildomo grebėsto, kad jis tvirtai stovėtų, nes tvirtinasi tik 1 taškas, šis taškas tik atsiremia į čerpę.
Sniego gaudyklės paskirtis yra sugauti sniego nuošliaužas ir apsaugoti apačioje esantį turtą bei žmones. Tačiau aukštalipys pabrėžia ir tai, kad siekiant išvengti nelaimių būtina pašalinti susikaupusį storą sniego sluoksnį nuo stogų, pavėsinių, balkonų, kitų pastatų, nes nuo padidėjusių apkrovų gali neatlaikyti pastato konstrukcija.
-Kaip teisingai užlipti ant apsnigto stogo? O gal tai yra nerekomenduojama ir reikia pasamdyti bokštelį (profesionalą)?
-Šį darbą turi atlikti aukšatlipys. To negali atlikti pats namo savininkas, nes rizikuotų savo sveikata.
-Net ir šiandien mes galime imtis darbų ir montuoti sniego gaudykles?
-Galima, tačiau turime suprasti, kad meistras negali atvykti vos tik panorėjus ją įsirengti. Sniego gaudyklės parduotuvėje nerasime, ją reikia užsakyti, o jos gamyba užtrunka.
-Kaip išvengti dažniausiai pasikartojančių klaidų?
-Pagrindinė klaida – netinkamai parinktos medžiagos, nes, pavyzdžiui, medžiaga gali neatlaikyti sniego ir sulūžti. Taip pat dažnai montuoja neteisinga puse, susikreipia laikikliai ir netvirtai laikosi. Dar viena klaida būna, kai dirba mechanizuotai, dėl to dirbama greičiau, naudojami elektriniai, akumuliatoriniai įrankiai, kurie perspaudžia metalą, o perspaudus metalą laikikliai nesusispaudžia tarpusavyje taip, kaip turėtų susispausti. Baigiamąjį sukimą reikia atlikti rankiniu būdu su veržliarakčiais.
-Principe, mes galime tokius darbus atlikti patys namuose, esant tinkamoms oro sąlygoms.
-Galime. Tik reikia nebijoti paklausti apie konstrukcijos surinkimą, jei kažko nežinote.
-Kurioje vietoje reikėtų stengtis montuoti? Stogo viršuje, viduryje ar apačioje?
-Apačioje, bet ne pačioje apačioje, stengtis, kad būtų vertikaliai virš mūrtašio, kad visas svoris krautųsi ant sienos, o ne ant stogo konstrukcijos.
-Derėtų paminėti, kad sniego gaudykles rekomenduojame montuoti, žinoma, kad ne žiemą. Nelipkite ant stogų tuomet, kai jis apsnigtas ir galite susižeisti. Tokiais darbais reikia rūpintis vasarą.
-Taip, vasarą bus ir pigiau, ir greičiau.
Pilną interviu galite rasti paspaudę ant nuorodos: https://www.youtube.com/watch?v=cvs0_fgvC-c&t=250s