Klausimai/atsakymai – miltelinis dažymas

Miltelinis dažymas (sausas dažymas) – pažangi apdailos technologija, skirta metalinių paviršių padengimui. Tam, kad padėtume geriau suprasti miltelinio dažymo procesą ir jo privalumus, sudarėme klausimyną, į kurį atsakė ilgametę darbo patirtį turintis, UAB „Skardos sprendimai“ miltelinio dažymo skyriaus vadovas Andrius.

1. Kuo ypatinga miltelinio dažymo technologija?

Tuo, kad miltelinis dažymas yra daug tvirtesnis, ilgaamžiškesnis. Šia technologija dažo tie, kurie nori, kad jų daiktas tarnautų kuo ilgiau ir ne taip bijotų mechaninių pažeidimų. Dažant milteliniu būdu, rečiau aptinkamos rūdys, nes metalas apsaugomas daug geriau nei dažant šlapiais dažais. 

2. Kuo miltelinis dažymas skiriasi nuo tradicinio? Kuris dažymas pranašesnis?

 • Miltelinio dažymo būdu galima dažyti tik metalinius daiktus, nei plastiko ar stiklo negalėsime nudažyti, nes nebus miltelių elektros prikibimo, todėl nes milteliai yra gaminami metalo pagrindu. 
 • Tradiciniuose dažuose, naudojami tirpikliai, kurie padeda išlaikyti jų skystą formą, tačiau jie yra kenksmingi aplinkai ir skleidžiantys aštrų kvapą. Kadangi milteliniai dažai neturi tirpiklių, jų medžiaga yra daug lankstesnė. Išdžiūvę dažai dažnai linkę trūkinėti ir skilinėti, nes jie nesugeba prisitaikyti prie išsiplėtimo ir susitraukimo, kuris atsitinka su daugeliu daiktų, ypač tų, kurie veikiami ekstremaliose temperatūrose. O miltelinės dangos puikiai laikosi ant paviršių, kurie plečiasi ir susitraukia. 
 • Miltelinės dangos naudojamos įkraunant daleles ir leidžiant joms prilipti prie įžeminto metalo, kurį jos skirtos padengti. Dėl šios priežasties miltelinis dažymas labai natūraliai išgauna gražų, tolygų sluoksnį net ant didelio ar sudėtingo paviršiaus. Dėl dažų tekstūros gali būti sunku pasiekti storą apsauginį sluoksnį be klaidų, pvz., lašelių, burbuliukų, raibuliavimo ar netolygių atspalvių.
 • Yra vienas miltelinių dažų trūkumas. Kadangi milteliai netirpsta, sunku maišyti spalvas. Tuo tarpu naudojant dažus, galite tiesiog sumaišyti raudoną ir geltoną, kad susidarytų oranžinės spalvos, o miltelinio dažymo dalelės, kad ir kokios būtų mažos, negali būti sumaišytos į tobulą mišinį. Vietoj to gautumėte raudonos ir geltonos spalvos dėmių raštą, kuris iš toliau atrodytų oranžinis. Vis dėlto, miltelinėms dangoms vis labiau populiarėjant, gamintojai siūlo vis platesnį spalvų, tekstūrų spektrą.
 • Galiausiai, vienas iš pagrindinių miltelinių dangų ir dažų skirtumų yra kaina. Dažai gali būti nuo labai nebrangių iki aukštos kokybės. Tačiau net aukščiausios kokybės dažai negali prilygti miltelinėms dangoms ilgalaikiu veikimu. Todėl, nors dažymas milteliniu būdu dažniausiai yra brangesnis nei paprastas dažymas, tačiau ilgainiui jis greitai atsiperka, kai įprasti dažai trūkinėja ir blunka, o miltelinių dažų ryškūs pigmentai ir lygus paviršius išlieka.
 • Pranašesnis miltelinio dažymo būdas savo greičiu, kokybe ir ilgaamžiškumu.

3. Koks miltelinio dažymo procesas?

Visų pirma nuvalomas metalo paviršius. Galime valyti su lazeriu, smėliavimo būdu arba nušveisti. Tuomet nuriebaliname su specialia chemija, kad paviršius būtų švarus ir nebūtų jokių dėmių. Nes, pavyzdžiui, blogai nuvalant paviršių, struktūriniai dažai gali pasidengti netinkamai/netolygiai. Kitas žingsnis – miltelinių dažų padengimas. Jis turi būti atliekamas kruopščiai ir neskubant, kad milteliai prikibtų prie metalo gaminių. Galiausiai gaminius vežame į specialų pečių ir pagal gaminį žiūrime kokią temperatūrą ir kaitinimo laiką parinkti. Kai procesas baigtas, viską ištraukiame iš krosnies, palaukiame kol gaminiai atvėsta ir tuomet juos nukabiname bei pakuojame ir atiduodame klientams.

Tikslų proceso aprašymą galite rasti: https://skardossprendimai.lt/miltelinis-dazymas/#more-1590

4. Kiek trunka dažų kaitinimas krosnyje?

Viskas priklauso nuo pačio gaminio, kaitinimo temperatūros ir naudojamų dažų. Gali būti ir 15 minučių, gali būti ir 20 minučių. 

5. Ar svarbus paruošimas prieš dažymą?

Labai svarbus. Praktiškai pusė kokybės priklauso nuo paruošimo. Netinkamai paruošus gaminį, milteliniai dažai gali neprikibti prie paviršiaus, gaminys gali nusidažyti dėmėtai, tiesiog neišgausime norimo kokybiško rezultato.

6. Kam reikalingas gruntavimas?

Gruntavimas reikalingas, kai gaminiai bus naudojami lauke. Gruntavimo pagalba išlyginame įvairius nelygumus bei suteikiame papildomą apsaugą išoriniam aplinkos poveikiui. 

7. Kas lemia dažų ilgaamžiškumą?

Milteliniai dažai „užkepa“ ant metalo, sudarydami vientisą sluoksnį, kuris neleidžia atmosferos veiksniams ar drėgmei, kuri skatina rūdžių atsiradimą, įsiskverbti į gaminį.

8. Kaip milteliniai dažai prilimpa prie metalo?

Dažniausias būdas padengti miltelinio dažymo medžiagas yra purškimo įtaisas su miltelių tiekimo sistema ir elektrostatiniu purškimo pistoletu. Elektrostatiniai miltelių purškimo pistoletai nukreipia miltelių srautą. Jie naudoja purkštukus, kurie kontroliuoja miltelių nusėdimo greitį, tankį, formą ir pasirinktą padengimo plotą. Miltelių dalelės, praeinančios per jonizuotą elektrostatinį lauką elektrodo gale, įkraunamos ir nusėda ant elektra įžeminto detalės paviršiaus.

Krosnyje dažai prilimpa prie metalo dėl aukštos temperatūros. 

9. Ar galima milteliniu būdu nudažyti gaminį, kuris jau buvo dažytas milteliniu būdu?

Taip, galima. Tačiau prieš dažant taip pat reikalingas gaminio paruošimas: reikia nušveisti paviršių, kad nebūtų duobučių ir paviršius būtų lygus bei nuriebaliname gaminį.

10. Ar krosnies temperatūra kenkia metalui?

Ne. Temperatūra nėra tokia didelė, kad pažeistų metalą ar keistų jo struktūrą. Krosnyje temperatūra būna iki 200°, tokia temperatūra yra per maža kad pakenktų metalui.

11. Per kiek laiko įvykdomas užsakymas?

Labai individualiai. Tai priklauso nuo užsakymo kiekio ir pačios konstrukcijos. Jei kiekis nedidelis, užsakymą galime įvykdyti per 1d.d. . Kuo užsakymas didesnis, tuo ilgiau užtrunkame, nes reikalingas gaminio paruošimas, dažymas bei kaitinimas krosnyje.

12. Koks dažų storis padengiamas ant metalo?

Dengiamas maždaug 60-120 mikrometrų storio dažų sluoksnis.

13. Nuo ko priklauso dažymo kaina?

Kaina priklauso nuo kiekio, pasirinktos dažų spalvos bei kaip greitai reikia gaminį nudažyti. Pavyzdžiui, pasirenkant tam tikrą spalvą, kuria nebus dažomi jokie kiti užsakymai, dažymo kaina bus ganėtinai didelė, nes krosnis bus naudojama tik tam vienam užsakymui, taip pat bus keičiami ir dažai vien dėl šio užsakymo. Į krosnį negalima dėti skirtingai nudažytų gaminių, nes ant jų gali atsirasti kitos spalvos taškeliai.

14. Kodėl reikia pirkti brangią įrangą?

Nuo to priklauso darbo kokybė. Esame išbandę kitų gamintojų įrangą, kuri buvo pigesnė. Su ja dažant, dažų pistoletas netolygiai dengė dažus, tarsi „spjaudydamas“ dažus, todėl dirbti praktiškai neįmanoma. Dirbant su kokybiška įranga, bus kokybiški ir gaminiai.

15. Kokie yra dažymo spalvos padengimo variantai? (blizgi, matinė, t.t.)

Blizgi, matinė, lygi, struktūrinė (pvz. paviršius kaip smėlis, apelsino žievelė,). 

16. Kokie miltelinio dažymo privalumai?

 • suteikia metalo paviršiui antikorozinę apsaugą, saugo nuo rūdžių
 • atsparus išoriniam atmosferos poveikiui, mechaniniams pažeidimams, apsaugo paviršių nuo UV spindulių
 • miltelių sudėtyje nėra jokių toksinių medžiagų ir kenksmingų lakiųjų organinių junginių
 • ilgai išliekanti spalva bei padengimo sluoksnis
 • itin atsparus trūkinėjimui, braižymui, skeldėjimui, išblukimui
 • dažai ekonomiškai sunaudojami, gali būti naudojami ne kartą arba perdirbami
 • nedegūs
 • galima padengti daug storesniu sluoksniu nei paprastais dažais
 • puikiai padengia bet kokias detales ir jų ertmes
 • greitesnis medžiagos padengimo laikas
 • mažesnės medžiagų sąnaudos
 • mažas tirpiklių, anglies dioksido ir kitų pavojingų medžiagų kiekis prisideda prie aplinkos saugojimo, kadangi tai aplinkai draugiškesnė skystų medžiagų paviršių dangų alternatyva
 • miltelinio dažymo būdu galima padengti bet kokio tipo metalą
 • gaminys padengiamas vienoda spalva (dažai nenubėga, nėra netiksliai nudažytų vietų ir skirtingų atspalvių)
 • milteliniais dažais padengtiems gaminiams nereikalingi papildomi tirpikliai, valikliai

17. Kokie privalumai, dažant UAB „Skardos sprendimai“?

Turime labai gerą įrangą, apmokytus darbuotojus bei stengiamės darbus atlikti kokybiškai.

18. Kaip pakuojamos nudažytos prekės?

Viskas priklauso nuo gaminio. Dažniausiai gaminius apvyniojame su pakavimo plėvele. Jei gaminiams reikalingas pristatymas ir matome, kad transportavimo metu jie gali būti pažeisti, papildomai naudojame burbulinę plėvelę.

19. Ar suteikiamos garantijos?

Taip. Jei matome, kad yra gamyklinis brokas, tuomet be eilės perdarome nemokamai. 

20. Kokios yra paviršiaus apsaugos klasės?

Klientams padengtos antikorozinės dangos gaminiai atitinka pasaulinį apsaugos nuo korozijos standartą ISO12944.

Miltelinės dangos apsaugo nuo korozijos, kurią iš dalies lemia aplinkos agresyvumas.

Gaminio viduje ar išorėje korozijos greitis skiriasi priklausomai nuo aplinkos agresyvumo. Kuo agresyvesnė aplinka, tuo labiau įsigali korozija. 

ISO 12944 korozijos kategorijos:

C1 – labai žemaLabai mažai taršos arba jos nėra. Šildomi pastatai, biurai, parduotuvės, mokyklos, viešbučiai ir kt.
C2 – žemaŽemas taršos lygis. Daugiausia kaimo vietovės.
C3 – vidutinėMiesto ir pramonės zonos, vidutinė tarša sieros dioksidu. Mažo druskingumo pakrantės zonos [neturi tiesioginės sūraus oro / vėjo įtakos]
C4 – auštaAukštos pramoninės zonos ir vidutinio druskingumo pakrantės zonos. Pajūrio zonos
C5 – I – labai aukšaLabai aukštas Pramoninės zonos su dideliu drėgmės lygiu (Viduriniai Rytai)
C6 – M – labai aukštaPakrantės ir atviroje jūroje esančios sritys, kuriose yra didelis druskingumas. Jūros fronto apsauginės užtvaros, naftos platformos.
CX – labai aukštaJūros klimatas

21. Kokius  dažus naudojate?

Pagrinde naudojame dažus, kurių gamintoja yra Italija, Lenkija. 

22. Ar miltelinius dažus galima maišyti tarpusavyje, norint išgauti tam tikrą spalvą?

Galima, bet išgauti tai, ko reikia yra gana sudėtinga. Geriau ir paprasčiau yra užsakyti būtent to, ko reikia iš tiekėjo. Gamintojai šiuo metu siūlo plačias spalvų pasirinkimo gamas, todėl rasti norimą atspalvį tikrai ne problema.